Bardzo często, gdy pacjenci słyszą od swojego lekarza rodzinnego o konieczności wykonania badania z zakresu diagnostyki obrazowej, na przykład badania rezonansem magnetycznym, w głowie pojawiają im się czarne myśli. A co jak to początek poważnej choroby? Na co mogę chorować? Czy badanie będzie bolało? No i ile muszę czekać na badanie rezonansem magnetycznym? W ogromnym strachu i lęku przed udaniem się na badanie, pacjenci często przekładają jego termin na później. To błąd. Badanie rezonansem magnetycznym, podobnie jak inne badania z zakresu diagnostyki obrazowej pozwalają wcześnie wychwycić wszelkie niepokojące stany w organizmie oraz pierwsze objawy poważnych schorzeń. Odkładając badanie rezonansem magnetycznym na później ryzykujemy, że stan chorobowy rozwinie się w organizmie na poważnie i trudniej będzie go całkowicie wyleczyć. Tymczasem badania rezonansem magnetycznym wcale nie trzeba się bać, ponieważ jest ono nieinwazyjne i bezbolesne. Sprawdź co jeszcze musisz wiedzieć o badaniu rezonansem magnetycznym. Czytaj dalej i dowiedz się więcej!
Wszystko, co musisz wiedzieć o badaniu rezonansem magnetycznym
Badanie rezonansem magnetycznym, w skrócie MR, to nieinwazyjne i bezpieczne dla organizmu badanie, które pozwala na ocenę stanu wszystkich narządów i tkanek w ludzkim organizmie. Dzięki badaniu rezonansem magnetycznym można zobaczyć zmiany w układzie mięśniowym i szkieletowym, nawet na bardzo wczesnym etapie choroby. Rezonans magnetyczny stosuje się najczęściej w diagnostyce chorób ośrodkowego układu nerwowego oraz chorób nowotworowych.
Badanie nie wymaga podania pacjentowi znieczulenia, ani usypiania go. Cała procedura w zależności od obszaru ciała poddanemu badaniu trwa od 20 do 60 minut. A badaniu można poddać m.in.: jamę brzuszną, głowę, wszystkie odcinki kręgosłupa, miednicę, piersi, szyję, przysadkę, zatoki czy kości i stawy kończyn górnej i dolnej.
Do badania nie trzeba się rozbierać, natomiast ubranie musi być swobodne i pozbawione metalowych dodatków. Do pokoju, w którym wykonywane jest badanie rezonansem magnetycznym nie wolno również zabierać telefonów, tabletów i laptopów. Warto pamiętać, że poddając się badaniu rezonansem magnetycznym, na 3 godziny przed badaniem nie wolno nic jeść, a na 1 godzinę przed również nie należy nic pić. Wśród przeciwwskazań do badania wymienia się posiadanie rozrusznika serca czy neurostymulatory słuchowe.
W życiu każdego z nas przychodzi czasem taki moment, kiedy musimy wybrać się na jedno z badań z zakresu diagnostyki obrazowej – rezonans magnetyczny. Gdy taka konieczność nastąpi, warto udać się do renomowanej placówki diagnostycznej, takiej jak Tomma: https://tomma.com.pl/badanie/rezonans-magnetyczny/. Placówki Tomma rozlokowane są na terenie całego kraju, w większych i mniejszych miastach, dlatego bez problemu wykonasz badanie rezonansem magnetycznym w placówce Tomma niedaleko swojego miejsca zamieszkania. Dlaczego jak badanie rezonansem magnetycznym to tylko w Tomma? Ponieważ ta placówka diagnostyki obrazowej oferuje badania wykonywane przy pomocy najnowocześniejszych technik, na nowoczesnym sprzęcie, przez doskonale wyszkoloną i doświadczoną kadrę. Zapisując się na rezonans magnetyczny do placówki Tomma nie będziesz czekać w długich kolejkach na termin, a badanie wykonasz ze skierowaniem na Narodowy Fundusz Zdrowia bądź prywatnie. Dla specjalistów wykonujących badania rezonansem magnetycznym w placówkach Tomma, dobro i bezpieczeństwo każdego pacjenta są najważniejsze. Pamiętaj, że badanie rezonansem magnetycznym jest bezpieczne dla zdrowia i całkowicie bezbolesne. Nie odkładaj terminu swojej wizyty na później. Już dzisiaj zapisz się na rezonans magnetyczny w wybranej placówce Tomma i skorzystaj z szybkiego i łatwego odbioru wyników online. Zadzwoń lub umów się przez internet. Wybierz dogodny dla siebie termin na badanie rezonansem magnetycznym. Twoje zdrowie jest najważniejsze, a w Tomma wiedzą jak o nie zadbać!