Kino domowe pojawia się w coraz większej ilości domów. Nic dziwnego, to świetne rozwiązanie nie tylko dla miłośników filmów, ale również osób słuchających muzyki lub grających w gry komputerowe. Zestawy kina domowego oferują przede wszystkim niezwykłe wrażenia dźwiękowe, dzięki czemu można poczuć się jak na prawdziwej sali kinowej. Odpowiadają za to zaawansowane dekodery dźwięku i poszczególne parametry urządzenia. Zakup powinien być dobrze przemyślaną decyzją. Warto zatem dokładnie poznać z jakich elementów się składa oraz na co należy zwrócić szczególną uwagę.
Co składa się na zestaw kina domowego?
Zestawy kina domowego składają się z rozmaitych elementów. Im wyższa jakość, tym lepsze wrażenia wizualne oraz dźwiękowe. Każdorazowo muszą znaleźć się w nich kolumny. Zestawy głośników do kina domowego to najczęściej kolumny podstawkowe lub podłogowe. Wymagający odbiorcy mogą również zdecydować się na kolumny sufitowe. Dodatkowo do przetwarzania najniższych częstotliwości przyda się głośnik niskotonowy lub subwoofer.
Sercem każdego zestawu są amplitunery. W dużej mierze odpowiadają one za jakość dźwięku. Niezbędny będzie także odtwarzacz DVD, który umożliwi oglądanie filmów. Należy w tym przypadku zwrócić uwagę na obsługiwane standardy oraz sprawdzić jakiego rodzaju płyty odczytuje konkretny model sprzętu. Pomocny może okazać się również port USB, ponieważ pozwala na odtwarzanie poszczególnych plików bezpośrednio z nośnika zewnętrznego, takiego jak pendrive lub dysk zewnętrzny. Zestaw kina domowego wymaga także telewizora, choć w każdym przypadku element ten musi zostać nabyty oddzielnie. Dopiero w połączeniu z telewizorem cały system umożliwia cieszenie się kinem domowym we własnym domu. Filmowe emocje będą stanowiły świetną rozrywkę dla całej rodziny.
Jaki amplituner warto wybrać do kina domowego?
Amplituner jest niezwykle wszechstronnym urządzeniem, które odróżnia się od siebie między innymi liczbą kanałów. Wyróżniamy więc amplitunery dwukanałowe oraz amplitunery AV, zwane również wielokanałowymi. Sprzęt takiego typu wyposażony jest w moduł przedwzmacniacza, końcówkę mocy oraz wbudowany tuner FM. Wiele możliwości daje przede wszystkim sprzęt obsługujący funkcje sieciowe. To interesująca propozycja głównie dla tych osób, które oczekują nieograniczonego dostępu do muzyki. Skorzystać w tym celu można na przykład z różnego rodzaju serwisów strumieniowych.
Do współpracy z zewnętrznymi źródłami niezbędne są także odpowiednie złącza. Jednymi z najważniejszych są porty HDMI, służące do przesyłania obrazu oraz dźwięku. W dobie cyfrowej warto wykorzystać port USB. Pozwoli to na odtwarzanie muzyki lub innego rodzaju plików z popularnego pendrive’a i smartfona. Amplituner wyposażony jest także w wyjście słuchawkowe, które sprawdzi się w momencie korzystania z kina domowego, gdy nie chcemy zakłócać spokoju innym domownikom.
Jak dobrać głośniki do zestawu kina domowego?
Zestawy głośnikowe pozwolą na uzyskanie wysokiej jakości dźwięku, podczas oglądania ulubionych filmów lub odtwarzania muzyki. Głośniki muszą dobrze dopasować się do wystroju pomieszczenia oraz gwarantować wysoką jakość i solidność. Najczęściej spotykaną opcją, są głośniki w konfiguracji 5.1. Wykorzystane są wówczas dwa przednie głośniki, jeden głośnik centralny, dwa tylne oraz dodatkowy subwoofer, który odpowiada za wydawanie niskich dźwięków. Spotkać można się również z jeszcze bardziej rozbudowanymi zestawami. Większa liczba komponentów pozwala w lepszym stopniu oddać głębię i przestrzenność dźwięku.
Najlepszą jakością charakteryzują się głośniki w obudowie wykonanej z drewna. Zapewniają one wysoką jakość dźwięku. Istotnymi parametrami są również moc i pasmo przenoszenia. Na rynku znaleźć można bardzo rozbudowaną ofertę, którą z powodzeniem dostosować można do indywidualnych wymagań każdego użytkownika.
Soundbar z subwooferem czy bez subwoofera na który warto się zdecydować?
W kinie domowym wykorzystywane są również soundbary. Mogą one posiadać subwoofery lub nie być wyposażone w tego typu dodatek. Dobra jakość dźwięku ma duże znaczenie w szczególności dla audiofilów. Żeby spełnić ich oczekiwania, wykorzystywane są różnego rodzaju technologie. Soundbar to listwa audio, które generuje wysokiej jakości dźwięk. Zestaw, który zawiera dodatkowy subwoofer, umożliwia wzmocnienie najniższych dźwięków. To dobry wybór dla najbardziej wymagających użytkowników, którzy oczekują najwyższej jakości dźwięku. Obecność subwoofera nie jest jednak konieczna w każdym przypadku. Rozwiązanie, w którym głośnik niskotonowy jest zintegrowany bezpośrednio w belce, sprawdzi się lepiej w pomieszczeniach i mniejszym metrażu. W pełni zadowoli również osoby, które nie wymagają wzmocnionych basów podczas słuchania muzyki lub oglądania filmów. Sounbar to urządzenie o minimalistycznym kształcie, dające jednak wiele możliwości.
Jak ustawić kino domowe, aby cieszyć się najwyższą jakością dźwięku?
Żeby cieszyć się wysoką jakością dźwięku zwróć uwagę na to, w jaki sposób rozmieszczone zostały głośniki. Idealnym rozwiązaniem jest umieszczenie głośnika centralnego pod lub nad telewizorem. Kolumny frontowe powinny znaleźć się natomiast po obu stronach ekranu. Warto zwrócić uwagę, by lewa i prawa strona umieszczona była w równych odległościach. Głośniki tylne powinny umożliwiać swobodne przenoszenie dźwięku. Subwoofer można natomiast umieścić na podłodze w dowolnie wybranym przez siebie miejscu.
Kino domowe nabyć można w przystępnej cenie. Tego rodzaju produkty są niezwykle funkcjonalne oraz posiadają wysokiej jakości akcesoria, takie jak odtwarzacz blu ray lub możliwość połączenia z siecią wi fi. To prawdziwa gratka dla fanów rozrywki. Ciekawą propozycją może być też bezprzewodowe kino domowe. Kina domowe sprawdzą się w każdej przestrzeni.