Wszystkie płatki róż są jadalne, pod warunkiem, że rośliny nie są karmione sztucznymi nawozami. Szkodliwe substancje przenikałyby do róż i do ich płatków. Róże muszą pochodzić ze sprawdzonych plantacji, najlepiej z własnego ogrodu lub nieuprawianej łąki, gdzie rozrosły się dzikie róże.
Czy płatki róż właściwości mają odpowiednie dla człowieka?
Płatki róż prawdziwe i piękne, są skarbnicą wielu związków, które korzystnie wpływają na ludzki organizm. Warunek musi być jeden: róże nie mogą być karmione zanieczyszczeniami (nie rosną przy trasie, po której jeżdżą samochody, nie są podlewane lub spryskiwane środkami, tzw. uszlachetniającymi, czyli wzrostowymi, owadobójczymi, grzybobójczymi itp.). Róże kwitnące, w swych główkach mają słodki sok, który zbierają pszczoły do uli, ale my wykorzystamy do celów spożywczych jedynie same płatki, więc nie pozbawimy pszczół nektaru.
Płatki róż właściwości zdrowotne zawdzięczają barwnikom, które są bogate we flawonoidy oraz antocyjany. Z tego powodu działają przeciwzapalnie i odtruwająco (usuwają toksyny z organizmu człowieka). Zawierają również witaminę C i cukry oraz w małej ilości, zwłaszcza róża dzika, substancje pobudzające pracę wątroby. Wyczujemy to po delikatnym gorzkim smaku płatka w części, która przylegała do koszyczka kwiatu.
Na co herbatka z płatków róży właściwości?
Napar z suszonych lub świeżych płatków róży możemy wykorzystać do:
- leczenia rozstroju żołądka;
- łagodzenia przeziębienia (kaszel, ból gardła, gorączka);
- wypłukiwania toksyn z organizmu;
- dla złagodzenia smutku;
- dla poprawienia samopoczucia i wyluzowania się po ciężkim dniu;
- przed snem, by był spokojny i głęboki.
Aby osiągnąć mocniejszy efekt, warto różę połączyć, w zależności od motywu, z innymi roślinami leczniczymi, jak lawenda, rumianek, dziki bez, dziewanna, lipa, jarzębina, czystek, melisa, imbir, lukrecja, jaśmin, lipa.
Czy można jeść płatki róż prawdziwe prosto z krzaczka?
Osoby, które odżywiają się na surowo, często jedzą kwiaty bezpośrednio z ogrodu. Zjadają np. kwiaty mniszka lekarskiego, kwiaty akacji, a także płatki róż prawdziwe bezpośrednio po zerwaniu. Czy my też będziemy tak robić, to kwestia naszego wyboru. Z pewnością, używając płatków do suszenia, nie będziemy ich myć w wodzie, ponieważ wówczas nie zasuszą się, tylko zgniją. Chyba że będziemy każdy płatek pojedynczo osuszać delikatnie jałowym gazikiem.
Można zatem jeść na surowo płatki róż, których właściwości zdrowotne będą niezmienione. Jeżeli będziemy przygotowywać z nich konfitury lub dżemy, ulotnią się witaminy, ale reszta właściwości pozostanie. Można wzbogacić takie przetwory dodatkiem soku z cytryny od razu do słoiczka lub tuż przed podaniem. Płatki róż właściwości mają nie tylko zdrowotne i smakowe, ale także aromatyczne. Woda w kominku zapachowym z dodatkiem płatków róży z ogrodu nasyci się olejkami eterycznymi poprzez podgrzewanie jej świecą. Parując, będzie rozpylać zapach różany po całym pomieszczeniu.
Jakie miejsce znaleźć dla róży w ogrodzie?
Warto zdecydować się na zasadzenie róż w swoim ogródku. Wysokiej jakości sadzonki róż ogrodowych znajdziemy w internetowym sklepie ogrodniczym https://www.podkarpackiesady.pl/14-roze. Pamiętajmy, że róże kwitnące, bez względu na ich gatunek, lubią stanowiska słoneczne. Jednak tam, gdzie nie ma chociażby chwilowego zacienienia, róże szybciej przekwitną. Jeżeli chcemy wykorzystać płatki róż właściwości zdrowotne, musimy posadzić je w głębi ogrodu, z dala od ulicy, najlepiej, gdy teren jest otoczony płotem, który nie ma otworów.
Róża w ogrodzie wymaga odpowiedniej pielęgnacji i jeżeli zamierzamy uprawiać je ze względu na płatki róż właściwości, musimy całkowicie przerzucić się na naturalne roślinne odżywki. W razie pojawiających się na róży szkodników, jak np. mszyce, czy pajączki, szukajmy ekologicznych sposobów na pozbycie się ich. Wszelka chemia odgrodzi nas od spożywania płatków.
Czy róża w ogrodzie lubi sąsiedztwo innych kwiatów?
Róża lubi sąsiedztwo innych kwiatów. Musimy jednak wiedzieć, jakie one mogą być, by róża w nich nie zaginęła. Zatem do niskopiennych róż najlepiej posadzić takie, które ich nie przerosną, czyli:
- lawenda;
- bukszpan;
- pięciornik;
- goździki;
Przy różach kwitnących wysoko sadzimy:
- niską odmianę kocimiętki;
- ostróżkę ogrodową;
- łubin;
- naparstnicę;
- złocień;
- lilię.
Autor tekstu:
Beata Goździk – autorka książki Bierz plecak i lecimy
(wyd. Psychoskok, Konin 2018).
Copywriter oraz lektorka audiobooków.
Olejek z płatków róż – coś niesamowitego ? Polecam w 100%! Niesamowicie nawilża i wygładza zmarszczki ?