Są sposoby, aby temu zaradzić. Oto, co warto robić, aby poprawić owal twarzy.
Wraz z wiekiem grawitacja odciska na nim piętno. Sprawdź, jak poprawić owal i wzmocnić jędrność skóry.
Pierwsze objawy starzenia się skóry to zazwyczaj zmarszczki. Kolejnym jest utrata owalu. Policzki stają się mniej wydatne, podbródek wiotki, linia żuchwy mniej wyrazista.
Sposoby na jędrne policzki
-
Kosmetyki ze składnikami ujędrniającymi – tak działają między innymi peptydy, które napinają skórę i wizualnie lekko ją unoszą. Na zagęszczenie skóry dobrze działają też kosmetyki z retinolem.
-
Zabiegi estetyczne – przy bardzo dużej utracie owalu, która następuje po 50-tym roku życia, najskuteczniej działają zabiegi estetyczne, na przykład laserowe, wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego czy zabiegi na bazie fal radiowych lub ultradźwięków.
Poprawa jędrności skóry
Oprócz uniesienia skóry, bardzo ważna jest też poprawa jej jędrności. Zagęszczona, bardziej elastyczna skóra wygląda na dużo młodszą. Za jędrność skóry odpowiedzialny jest kolagen, którego z wiekiem zaczyna ubywać. Oto, jak możesz temu zapobiegać oraz pobudzać jego syntezę w skórze:
-
Stosowanie kremów z filtrami UV. Promieniowanie UV niszczy kolagen znajdujący się w skórze, co w konsekwencji pogarsza jędrność skóry. Aby temu zapobiegać, w słoneczne dni, nie tylko na plaży, stosuj kremy z filtrami UV, najlepiej SPF 30+.
-
Masaże twarzy – zarówno te wykonywane w domu, jak i profesjonalne pobudzają syntezę kolagenu. Dlatego im bardziej regularnie je robisz, tym Twoja skóra może zachować na dłużej jędrność i lepszy wygląd.
-
Kolagen do picia – badania potwierdzają, że potrafi on uzupełniać ubytki kolagenu, który Twoja skóra traci wraz z wiekiem. Przyjmując kolagen do picia możesz poprawić więc jędrność skóry, a także zmniejszyć widoczność zmarszczek, na przykład wokół oczu.
Kolagen do picia – jaki wybrać?
Zacznij od formy. Możesz kupić kolagen w proszku do picia, w tabletkach czy rozpuszczalnych kapsułkach. Bezsmakowy albo o konkretnym, na przykład owocowym smaku. Jeśli nie lubisz słodkich napojów lub przyjmowania tabletek, najlepszy będzie kolagen do picia na skórę w proszku. Możesz go wtedy łatwo dodać do kawy czy smoothie lub jakiejś potrawy i nawet nie czuć jego smaku.
Kolejną kwestią jest pochodzenie kolagenu. Może być on rybi albo pochodzenia zwierzęcego, wołowy lub wieprzowy. Wszystkie są dobrze przyswajalne przez organizm oraz skórę i równie bezpieczne. Dla niektórych osób kolagen rybi może mieć jednak zbyt intensywny smak. Zwróć też uwagę na wielkość kolagenu. Wielkocząsteczkowy kolagen może mieć mniejszą szansę aktywnego działania. Dlatego najlepiej wybierz suplement z peptydami kolagenowymi, które mają mniejsze rozmiary oraz potwierdzoną badaniami skuteczność i bezpieczeństwo.
Kolagen może być też w czystej formie albo z dodatkiem witamin i minerałów, które dodatkowo działają na włosy, skórę oraz paznokci. To idealna opcja, jeśli potrzebujesz silniej poprawić kondycję skóry czy włosów.