Dowiedz się, czym jest synbiotyk dla dorosłych, jak działa i kiedy warto włączyć go do swojej diety.
Czym jest synbiotyk?
Synbiotyk to połączenie probiotyku i prebiotyku. Probiotyki to „dobre” bakterie, które naturalnie żyją w jelitach, a przyjmowane w formie suplementów potrafią wspierać mikrobiom jelit. Prebiotyki to za to składniki, którymi odżywiają się bakterie probiotyczne i które wspierają ich rozmnażanie. Czy synbiotyki są więc lepsze od probiotyków? Mogą być lepszym rozwiązaniem, bo silniej wspierają mikroflorę jelit i uzupełniają jej ubytki.
Kiedy mogą przydać się synbiotyki?
Synbiotyki warto włączyć do swojej diety w następujących sytuacjach:
-
podczas antybiotykoterapii, gdy naturalna flora jelitowa może ulec zaburzeniom. Synbiotyki mogą wtedy wspomóc odbudowę mikrobiomu
-
w przypadku długotrwałego stosowania leków przeciwzapalnych czy przeciwbólowych; synbiotyki mogą wspomóc utrzymanie równowagi w jelitach
-
przy stresie czy zmianach fizjologicznych związanych z procesem starzenia
-
w przypadku źle zbilansowanej diety
To tylko niektóre sytuacje, gdy nasz organizm, a dokładniej mikrobiom jelit, może potrzebować dodatkowego wsparcia.
Probiotyki i prebiotyki – najlepsze źródła
Probiotyki oraz prebiotyki możesz dostarczyć sobie zarówno w formie suplementów, jak i z jedzeniem. Oto najlepsze źródła probiotyków oraz prebiotyków w diecie.
Bakterie probiotyczne znajdziesz między innymi w:
-
kiszonkach, w tym w ogórkach, kapuście
-
fermentowanych przetworach mlecznych: kefirze, jogurtach probiotycznych, maślance
-
fermentowanych przetworach soi: na przykład w miso czy tempeh
-
kombuchy
Dobrymi źródłami prebiotyków są za to:
-
cebula
-
czosnek
-
cykoria
-
soczewica
-
banany
Najlepiej nie skupiać się jednak tylko na jednym produkcie z tej listy, ale włączyć do diety co najmniej kilka z nich. W ten sposób zwiększasz szansę na lepsze zróżnicowanie flory jelitowej i rozwój znajdujących się w niej dobrych bakterii. Pamiętaj, też, aby kiszonki i produkty probiotyczne wprowadzać do diety powoli, stopniowo zwiększając ich ilość. W ten sposób unikniesz rewolucji jelitowych, na przykład nadmiernych wzdęć.
Wybór synbiotyku: co warto wiedzieć?
Wybierając synbiotyk w kapsułkach lub w innej formie, zwróć uwagę na jego skład. Synbiotyk dla dorosłych powinien mieć różnorodne szczepy bakterii probiotycznych. Jednym z najbardziej popularnych połączeń w synbiotykach są szczepy bakterii probiotycznych z rodzaju Lactobacillus lub Bifidobacterium oraz prebiotyki w formie fruktooligosacharydów. Taki synbiotyk dla dorosłych ma szansę lepiej dopasować się do Twojego indywidualnego mikrobiomu.
Dla dzieci, kluczowe jest bezpieczeństwo. W ich przypadku synbiotyk powinien zawierać jeden, dobrze przebadany szczep bakterii. Bezpiecznym i skutecznym szczepem jest Lactobacillus rhamnosus GG, dlatego często jest wykorzystywany w suplementach dla najmłodszych. W przypadku dzieci lepszy niż synbiotyk w kapsułkach jest synbiotyk w postaci kropli, które możesz dodawać do pożywienia czy napojów.
Materiał opracowano we współpracy z USP Zdrowie.