Artykuł partnera.
Cukrzyca MODY (ang. Maturity Onset Diabetes of the Young) jest jednym z rzadziej występujących rodzajów cukrzycy. Dotyczy ona zaledwie 2-5% wszystkich przypadków i występuje wśród osób młodych miedzy 10. a 30. rokiem życia. Na szczęście jest to też ten rodzaj cukrzycy, który stosunkowo łatwo jest kontrolować i leczyć, chociaż początkowo diagnoza może nastręczyć trudności. Jak rozpoznać, czy to cukrzyca mody? Objawy, leczenie i dieta – wszystko to znajdziesz w naszym krótkim poradniku.
Cukrzyca MODY – objawy, które mogą zwrócić Twoją uwagę
Zazwyczaj cukrzyca MODY objawy ma raczej niezauważalne. Dlatego też bardzo często do jej diagnozy dochodzi późno lub wcale. Jednak warto odwiedzić lekarza, jeśli u osoby w młodym wieku, do 30 roku, zauważa się takie objawy jak: zmęczenie, nadmierną senność, pragnienie, wielomocz, brak lub nadmierny apetyt czy spadek masy ciała. Dodatkową wskazówką jest obecność cukrzycy w historii zdrowotnej rodziny oraz szczupła sylwetka. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoi bliscy są bezpiecznie, regularnie odwiedzaj portal szkoładiabetyka. Cukrzyca MODY objawy lubi ukrywać, dlatego ważne jest ciągłe edukowanie się w tej dziedzinie.
Co ważne, z uwagi na młody wiek, cukrzyca MODY może sprawiać wrażenie cukrzycy typu 1. Dlatego w badaniach należy sprawdzić obecność autoprzeciwciał – ich brak wskazuje, że nie jest to typ 1. Z kolei stężenie insuliny w cukrzycy MODY nie będzie tak wysokie jak w przypadku cukrzycy typu 2.
Cukrzyca MODY – leczenie
Podstawową formą leczenia w przypadku cukrzycy MODY będzie odpowiednia dieta oraz stosowania leczenia farmakologicznego w postaci pochodnych sulfonylomocznika. Leki doustne nie są konieczne w przypadku łagodniejszych podtypów. W cięższych przypadkach konieczne może się okazać włączenie stosowania insuliny.
Cukrzyca MODY – dieta
Jak już wspominaliśmy, cukrzyca MODY wymaga stosowania odrębnej diety, dzięki której jej objawy staną się mniej uciążliwe. Dieta ta nie musi być rygorystyczny, ale należy przestrzegać poniższych zasad:
- jedz mniej, ale częściej,
- unikaj prostych węglowodanów,
- wzbogać dietę w produkty o wysokiej zawartości błonnika,
- wybieraj wcale lub mało przetworzone produkty,
- zwiększ obecność ryb w diecie lub suplementuj kwasy omega-3.