Mieszkania są drogie, a brak miejsca jest często nieprzyjemną koniecznością. Jednak można optycznie powiększyć małe pomieszczenia dzięki kilku sprytnym sztuczkom.
Poczuj się komfortowo we własnym domu
Mówi się, że w każdym domu jest miejsce, ale czy na tyle dużo, aby czuć się w nim komfortowo? Nasze cztery ściany powinny być oazą i ucieczką od codziennego zgiełku świata zewnętrznego. Wielu z nas pracuje w domu, dlatego mieszkanie powinno być wszechstronne, nawet jeśli jest niewielkie.
Brak wystarczającej przestrzeni źle działa na nasz wzrok, ale również na duszę. To wystarczający powód, aby zapoznać się z opcjami projektowania, które sprawiają, że małe pomieszczenia wydają się większe.
Istnieje kilka podstawowych zasad, wizualnego ulepszania małych pomieszczeń, które warto znać. Nasz mózg można oszukać sztuczkami optycznymi, dzięki czemu przestrzeń jest postrzegana tam, gdzie jej nie ma.
Lustro — dzięki niemu mały pokój robi się bardzo duży
Jeśli szukasz praktycznych wskazówek jak optycznie powiększyć mały pokój, z pewnością natkniesz się na pomysł zamontowania luster. W jaki sposób jak lustro optycznie powiększa pomieszczenie?
Lustro ma optyczne właściwości odbijania światła. Kąty padania i wschodzenia promieni świetlnych są takie same. Oznacza to, że niezliczone promienie światła odbijają się w sposób uporządkowany, czyli symetrycznie.
Odbieramy to tak, jakbyśmy widzieli w lustrze drugie pomieszczenie, które jednak jest tylko odbiciem. Lustro optycznie podwaja mały pokój lub jego część w stosunku jeden do jednego.
Eksperci wnętrz często podkreślają, że to nie ma znaczenia wielkość lustra tylko jego umiejscowienie. Jeśli powiesimy lustro w taki sposób, aby odbijało jasne powierzchnie, pomieszczenie wydaje się znacznie jaśniejsze i szersze.
Pożegnaj się z ciemnymi barwami
Jasne barwy odbijają światło i powodują, że pokoje wydają się znacznie przestronniejsze, niż są w rzeczywistości. Ciemne kolory pochłaniają światło, przez co pomieszczenia sprawiają wrażenie małych, wydają się mroczne i przytłaczające. Odpowiednie kolory to biały, écru, jasny beżowy i jasny szary.
Szczególnie polecane są płyty ścienne — wykonane z materiałów takich jak architektoniczny beton Kraków — w jasnych odcieniach szarości. Aby ożywić pomieszczenia w jasnych barwach, warto dodać akcenty w kontrastowych kolorach np. zielonym, niebieskim lub czerwonym. Nie należy też zastawiać wszystkich ścian meblami i dodatkami — to też powoduje, że pomieszczenia wydają się mało przestronne. Im mniej bibelotów, tym lepiej.
Zbyt duże drzwi
Drzwi prowadzące do pokoju mają zwykle standardowy rozmiar. Jednak inaczej postrzegamy otwieranie drzwi w zależności od otoczenia: jeśli za nimi znajduje się małe pomieszczenie, drzwi często wydają się (zbyt) duże i odwrotnie. Zarówno widok do środka, jak i widok z pokoju zasłaniają zamknięte drzwi. Często zdarza się, że same drzwi po otwarciu do wewnątrz zajmują dużo miejsca w małym pokoju.
Można to zmienić, np. instalując drzwi harmonijkowe lub wahadłowe, które są przymocowane do ramy drzwi. Oszczędzają miejsce i zapewniają wystarczającą ochronę przed niechcianymi spojrzeniami.
Pokój z widokiem
Nawet duży pokój w pewnym momencie ogranicza nasz widok swoimi czterema ścianami. Mały pokój może wydawać się ciasny i przygnębiający. Zamknięte, pozbawione okien małe pokoje często wzmacniają tę percepcję.
Okno pomaga nam łatwiej znosić rzeczywiste ograniczenia przestrzenne. Otwiera przed nami przestrzeń nie tylko fizycznie, ale także psychicznie. Okno wpuszcza światło. Ważną rolę odgrywa światło, które wizualnie powiększa przestrzeń. Dlatego wielu dekoratorów wnętrz radzi, aby okna w małych pomieszczeniach były jak najczystsze, aby nie zaburzać tego efektu.
W praktyce oznacza to rezygnację z zasłon i bujnych roślin.